Kapat

Yerli Baz İstasyonu Ulak

Anasayfa
Güncel Yerli Baz İstasyonu Ulak
yerli baz istasyonu ulak

Ülkemizin ilk yerli baz istasyonu olan Ulak 4.5 G haberleşme sistemlerinin daha etkin hale getirilmesi amacıyla Aselsan, Argela, Netaş ve SSM iş birliği ile yürütülen arge çalışması ürünüdür. İlk sipariş veren GSM operatörü Turkcell yaklaşık 500 adet Ulak siparişi verdi. Ayrıca Vodafone ve Türk Telekom iş birliği ile 600 adet Ulak siparişi verildi.

Ulak Neden Önemli?

2018 GSMA Mobil Dünya Kongresine katılan GSM operatörleri tarafından Ulak büyük ilgi gördü ve bütün GSM operatörleri ulak siparişi vereceklerini açıkladı. Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan yaptığı açıklamalarda böyle projelerin desteklenmesi gerektiğini ve Türkiye’nin ilk yerli baz istasyonu olan Ulak arge çalışmasına güvendiklerini açıkladı. Ayrıca Ağustos ayında siparişlerin çoğunun tamamlanacağı söylendi. 4.5 G kapsamında yüksek çekim özelliği sağlayan Ulak, Macunköy’de yapılan son test aşamalarını da başarıyla geçti.

Ulak sayesinde ilk görüşme Erzurum ve İstanbul arasında Turkcell Bip ile gerçekleştirildi. İlk Ulak kullanımı ise Rize ilinde başlayacak. 2018 yılının sonlarına doğru ülkemiz büyük oranda milli baz istasyonu kullanan ülkeler arasında yer alacak. Milli başarı sayesinde teknolojik çalışmalarda hız kazanmış olacak.

Projenin Başlangıcı 2013

2013 yılında yapılan sözleşme ile Aselsan ve Savunma Bakanlığı tarafından projenin temelleri atıldı. Yerli teknoloji ve yerli mühendislerin çalışması ile hazırlanan Ulak ayrıca anten sistemlerinin geliştirilmesi üzerine de öncülük oluşturuyor. Daha önce yabancı firmalara ait olan baz istasyonları yerine Ulak baz istasyonu kurulacak ve bu sayede daha güvenilir iletişim ağı için bir öncülük oluşturacak.

Her Bölgede İletişim

GSM şirketleri fazla sayıda baz istasyonuna sahip olmasına rağmen özellikle doğu bölgelerde baz istasyonu yetersizliği ile vatandaşlar iletişim sıkıntısı yaşamaktaydı. Ulak milli projesi sayesinde 4.5 G kapsamlı çekim gücü ile bu sorunun kısa sürede çözüleceği ve yerli baz istasyonları ile iletişimin olmadığı bir bölge kalmayacağı belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir