Kapat

Yeni Ürün Geliştirmesi Nasıl Yapılır?

Anasayfa
Sektörel Yeni Ürün Geliştirmesi Nasıl Yapılır?
yeni ürün geliştirmesi nasıl yapılır

Gerek sektörel büyümelerin, gerekse şirketlerin büyümesi için en temel yollardan birisi yeni ürün geliştirmektir. Yeni ürün geliştirmek için takip edilmesi gereken adımlar vardır.

Neden Yeni Bir Ürün?

Gerekse pazarı canlandırmak, gerekse rakiplerin bir adım önüne geçmek ya da kendi portföyünüzü gerçekleştirmek herhangi bir sebepten dolayı yeni bir ürün ve yeni bir ürün geliştirmeye ihtiyaç duyulabilir. Her ne nedenle olursa olsun, neden bu yola çıkıldığı unutulmamalı ve ürün geliştirme için gerekli adımlar buna göre atılmalıdır.

Pazarın İhtiyaçlarını Belirleyin

Sektörün ve şirketlerin bulunduğu pazarı anlaması ürün geliştirmenin en temel adımıdır. Sektörün nereye gittiği, pazarın ihtiyaçlarının neler olduğu anlaşılmalı. Aynı zamanda pazardaki rakiplerin neler yaptığı, rakip ürünlerin geliştirilebilir yönleri ya da eksik yönleri analiz edilmeli. Ardından pazarın ne kadar gelişmeye açık olduğu aynı şekilde analiz edilmeli.

Doğru Ekip İle Çalışın & Planlı Olun

Geliştirmek istenilen ürün için pazar araştırması yapmak, istenilen profilde bir ürün yaratabilecek bir araştırma geliştirme ekibini sağlamak, istenilen ürün için gerekli malzemeler için doğru tedarikçileri bulacak satın alma ekibini bulmak en önemlisi doğru yer ve zamanda yeni ürünü üretimini sağlayacak bir planlama oluşturmak. Kısaca bir ürün geliştirmek için en önemlisi bir takım olabilmektir. Gidilmesi gereken bu yolda atılacak olan her adım yeterli donanıma sahip kişilerin desteği ile zaman planlaması yapılmalı.

Zamanlamaları Gerçekçi ve Doğru Yapın

Yapılan zaman ve aksiyon planının gerçekçi ve doğru zamanları barındırması çok önemlidir. Zira yeni bir ürün ne kadar iyi ve sıra dışı olsa bile, pazara gireceği zaman çok önemlidir. Doğru yer ve doğru zamanda olması gereken yerde olmayan yeni bir ürün hüsranla sonuçlanabilir.

Yeni ürün geliştirilmesi için doğru ekip, doğru zaman ve gerçekçi dataları ihtiyaç vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir