Kapat

Yazılım Sektöründeki Gelişmeler

Anasayfa
İnternet Yazılım Sektöründeki Gelişmeler
yazılım sektöründeki gelişmeler

Yazılım Sektöründeki Gelişmeler

Yazılım sektöründe gelişerek uluslararası rekabette bir yer edinmek ve bu alandaki pazar payını arttırarak ülke ekonomisine katkı sağlamak ülkenin refah düzeyini ve uluslar arası gelişim seviyesini arttırır. Bu anlamda bu sektörde ilerlemek oldukça önem arz etmektedir. Hukuki, teknik altyapı geliştirilerek ve elde olan beşeri kaynağın ilerlemesine ve kendini geliştirmesine yol açılarak yazılım alanında ilerleme sağlanabilir.

Yazılım Sektörünün Önemi

21.Yüzyıl içerisinde dünya çapında var olan bütün sektörler yazılım sektörüne ihtiyaç duyar. Bu da bu sektörü stratejik olarak üste taşır. Bu alanda kendini geliştiren ülkeler, diğer alanlarda da ilerleme sağlayabilir. Bu sebeple yazılım sektöründe farklı AR-GE çalışmaları ve yatırımlar yapılmaktadır. Sağlıktan eğitime, bankacılıktan yerel yönetime, otomotivden sanayi sektörüne kadar her alanda yazılıma ihtiyaç duyulmaktadır. Yapılan uygulama ve programlar gerçekleştirilecek olan işlemlerin daha kolay ve hızlı halledilmesini sağlar. Sunulan hizmet ile ülkenin refah düzeyi artar.

Yazılım Sektöründeki Riskler

Dünya nabzını, insanların kişisel bilgilerini, devletlerin kayıtlarını, bankacılık gibi önemli sektörleri içinde bulunduran yazılım sektörü beraberinde riskleri de getirmektedir. Dışarıdan satın alınan yazılımlar üzerinden girilen bilgilere kontrol paneli üzerinden erişim sağlanabilir. Kaynak kodunu elinde bulunduran ülke, yazılım sattığı ülkenin bilgilerine kolayca ulaşabilir. Bu da önemli bilgiler için tehdit oluşturmaktadır.

Türkiye’de Yazılım Alanındaki Gelişmeler

Yazılım sektörü yeniliklere açık ve dinamik bir sistem içerisindedir. Bu sebeple sürekli olarak üzerinde çalışmalar yapılarak geliştirilmelidir. Türkiye’de birçok ulusal yazılım bulunmaktadır. Bunların bir kısmı farklı ülkelere ihraç edilerek ekonomik ilerleme sağlanır. Bir kısmı da farklı sektörlerde kullanılır. Ülkemizde Telekomünikasyon, Otomasyon, Kamu gibi sektörlerde öz kaynaklar ile yazılan ulusal yazılımlar kullanılmaktadır. Ayrıca YASAD verilerine göre her yıl üniversiteler bilişim sektöründe 15.000 mezun vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir