Kapat

Windows Mu Linux Mu?

Anasayfa
Bilgisayar Windows Mu Linux Mu?
windows mu linux mu

Bu iki işletim sisteminden hangisi daha iyi hangisi ihtiyaçlara daha çok cevap veriyor bir kaç soru eşliğinde bu sorunun cevabını bulmaya çalışalım.

Linux çok başarılı bir işletim sistemi olduğu artık bilinmektedir. Ancak herkesin Linux kullanması gerektiğini savunamayız. Şimdi ilk sorumuz;

1. Hususi Bir Yazılım Mı Kullanıyorsunuz?

Eğer soruda ki gibi bir durum varsa Linux kullanmamak için çok geçerli bir sebep olabilmektedir. Linux’un kullanılabilirlik düzeyi optimum seviyede de olsa, şöyle bir gerçek var ki Windows uzun vadede değişmeyecek bir pazar oranına hakim. Bu, şu demek çok yazılım şirketinin öncelikli olarak windows tabanlı geliştirmesi demektir. Linux günümüzde popülasyonu artmış olsa bile yüzde doksan oranında piyasaya windows hakim. Bundan dolayı ki fazlaca yazılım segmentine sahip olmasının nedeni aşikar.

2. PC’nizi Başkası Kullanacak Mı?

Bu sorunun cevaplanması gerekmektedir. Çünkü bu soru işletim sisteminizi seçmenizde önemli bir sorudur. Eğer kişisel bir bilgisayar olarak sadece siz kullanacak iseniz bu soruyu geçebilirsiniz. Fakat başkalarının da kullanacağı bir bilgisayar olacaksa Linux’u tercih etmek çok iyi bir fikir olmayabilir. Çünkü yukarıda ki soruda da bahsettiğimiz gibi piyasada ki yaygınlık Windows’ta olduğu için genel kullanıcı kitlesi Windows’u tercih etmekte. İş dünyasında da şirketlerin çoğu çalışanlarına Windows tabanlı bir işletim sistemi sunmakta ve bunun için ayrı bir eğitime gerek olmaması şirketlerin tercihlerinde önemli rol oynamaktadır.
Kısacası Linux kullanmak isteseniz bile çevrenizdekiler bunu istemeyebilir

3.Donanımlarınız Destekleniyor Mu?

Bu çok net bir soru fakat çoğunlukla es geçilen bir soru, bodoslama bir şekilde Linux kullandığınızı düşünün ama donanımların hiç birinin Linux’a destek vermediğini görebilirsiniz. Çünkü Linux uzun süre ses kartlarını, grafik ekran kartlarına, mainborda, webcam’a ve daha çok sayamadığımız donanıma destek vermediği için fazlaca eleştiri aldı.

Şu an için her iki işletim sisteminin kendine göre avantajı ve dezavantajı olsa da, kanaatimizce tercih edilmesi gereken işletim sistemi Windows’tur.
Genel olarak windows mu ya da linux mu seçeceğim diye karar veremiyorsanız, windows yaygınlık konusunda oldukça iyi, hemen hemen her türlü Driver’e destek verebiliyor. Ama Linux’da yabana atılacak bir işletim sistemi değil, kişisel olarak kullanacak olursanız Linux kişisel güvenliğe oldukça önem veriyor ve alıştığınız takdirde sizde bir linux bağımlısı olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir