Kapat

Nanoteknoloji Hangi Alanlarda Kullanılır?

Anasayfa
Bilim Nanoteknoloji Hangi Alanlarda Kullanılır?
nanoteknoloji hangi alanlarda kullanılır

Nanoteknoloji Nedir?

Nano kelimesi Yunanca’da cüce anlamına gelmektedir. Uzunluk ölçü birimi olan Nm (nanometre), bir metrenin milyarda biri ölçüsündedir. Bir insanın saç teli ile karşılaştırdığımızda, saç telinin on binde biri kadardır. Nanoteknoloji, maddenin atomik boyutunu kontrol etmek ve moleküllerin en küçük birimini açıklamak için kullanılır. Atom boyutunda oynamalar ile maddelerin moleküllerini değiştirerek yeni maddeler ortaya çıkarma çalışmalarını kapsamaktadır. Bu durum, insanların merakını daha da artırmış ve nanoteknoloji alanında büyük gelişmelere sebep olmuştur.

Nanoteknoloji Kullanım Alanları

Nanoteknoloji hızla her alana yayılmaktadır. Çevrede öyle çılgın hedefler dönüyor ki, sağlık alanından biyoloji alanına kadar nanoteknoloji hayatımızın her alanına girmeye başladı bile. Sağlık alanında nanoteknoloji robotları üretilip insanların vücutlarına gönderilecek ve bağışıklık sistemi için onlara destek olacağını söyleniyor. Nanoteknoloji ürünlerinin boyutlarının çok minik olmasından dolayı her alanda rahatlıkla kullanılabilecek olması en büyük avantajlarıdır. Örneğin; 20 Nisan 2010 yılında BP şirketinin Meksika körfezindeki patlama sonra denize yayılan binlerce ton petrol, denizi o kadar kirletmişti ki deniz canlıları inanılmaz derecede ölmeye başlamıştı. Bunu engellemek için bilim adamları hareket geçti ve nanoteknoloji kullanma fikirleri üretmeye başladı. Bu fikirlerden birisi, petrolü dönüştürerek denizden ayıklayan milyarlarca nanoteknoloji robotlar icat etmek ve Meksika körfezine bu robotları salıp körfezi temizlemekti. Ancak bu çözüm bir felaketle sonuçlanabilirdi. Milyarlarca nanoteknoloji robot nasıl kontrol edilebilirdi. Kontrolden çıkmaları söz konusu olursa, dünya üzerindeki son petrole kadar dönüştürme işlemine devam edecekler ve büyük bir krize neden olabilirlerdi.

Anlaşılacağı üzere nanoteknolojiyi üretmenin yanında kontrol etmekte büyük problemlerden biri. O minik şeyler başımıza büyük problemler doğurabilir.

Gelecek Nesili Bekleyen Tehlike, Nanofobi!

Yeni nesil fobi ismi Nanofobi. Peki, nedir bu Nanofobi? Nanofobi, atom boyutunda üretilen minik nesnelerin, insanların vücutlarına girerek, hasta etme ve öldürme tehlikesiyle ilgili yeni korku türü. Nanoteknoloji ürünleri o kadar küçük ki, vücudumuza birçok yerden giriş yapabilirler. Bu durumda insanların hayatlarının tehlikede olduğunun sinyallerini veriyor. Bunlardan nasıl korunacağımız ise henüz bilinmiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir