Kapat

Kozmoloji Ne Demektir

Anasayfa
Bilim Kozmoloji Ne Demektir
kozmoloji ne demektir

Kozmoloji Türkçede evren bilimidir. Türkçeye, Yunancadan geçmiştir. Kozmoloji, evrenin dinamik yapısını, evrenin yaşını, evrenin evrimini ve oluşumunu inceler. Evrenin önceden ne halde olduğunu, karanlık enerjiyi, karanlık maddeyi bunların nasıl yoğunlaşıp dağıldığını, gelişim sürecini, evrenin geleceğinin, aktif galaksileri, nasıl genişlediğini, uzay ve zaman kavramını, yer çekimini ve bunun sebebinin neler olduğu gibi soruların cevaplarını bulmaya çalışan bir bilimdir. Yıllar öncesinden beri astronomi ile ilgilenilmiş. Evren karmaşık bir yapıya sahip olduğundan eski uygarlıklardan bu yana evren hakkında sorulara cevap bulunmaya çalışılmıştır.

Kozmolojinin Konuları

Kozmoloji ile uğraşan birisi matematikte şu konulara kesinlikle görmüştür; diferansiyel denklemler, vektör, topoloji, grup teorisi, cebir, metrikler gibi. Fizikte ise şu konularla kesinlikle karşılaşacaklardır; klasik mekanik, madde ve ışığın, atom ve atom atı seviyelerinde ki davranışını inceleyen bilim dalını, parçacık fiziği gibi konuları göreceklerdir. Ve ayrıca kozmolojinin kendisi kesinlikle görülecektir. Kozmoloji ikiye ayrılır. Gözlemsel ve teorik olarak ikiye ayrılır. Gözlemsel kozmoloji de teknoloji den yararlanılırken teorik kozmolojide bunlara fazla gerek yoktur. Ama bu iki kol da birbirleriyle bağlantılıdırlar. Birbirlerinden destek alarak ilerlerler. Günümüzde en günce konuları ise; karanlık madde, karanlık enerji, erken evre, kara delikler, radyo galaksiler ve çekimsel dalgalar başlıca konulardandır. Tabi ki bunlardan bazılarını astrofizik astronomisi adları altında görebilirsiniz.

Kozmolojide Çalışanlar Ne İş Yapar

Kozmolojide çalışanlara evren bilimci denir. Bu alanda çalışanlar çok iyi fizik ve matematik bilmek zorundandır. Çünkü evrenin karmaşık yapısından yardımcı etkenleri bunlardır. Evrenini kitabı matematik diliyle yazılmıştır diyen Galileo matematiğin evren hakkında ki önemini belirtmiştir. Evrenin en güçlü aletleri, sabır ve zamandır diyen Tolstoy -edebi bir şekilde dese de- çalışanlarının da sabır ve zahmet gereken bir süreçten geçerler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir