Kapat

Güneş Sisteminin Özellikleri Nelerdir?

Anasayfa
Bilim Güneş Sisteminin Özellikleri Nelerdir?
güneş sisteminin özellikleri nelerdir

Güneş Sistemi Nedir?

Güneş bir çekim kuvvetine sahiptir. Sahip olduğu çekim kuvveti sayesinde yıldızları, gezegenleri ve diğer gök cisimlerini kendi ekseni çevresinde toplaması ile oluşan sisteme Güneş Sistemi denir. Bu sistemde bulunan gök cisimlerini inceleyen ve bu konuda araştırmalar yapan bilim dalına ise astronomi denmektedir.

Güneş Sisteminin nasıl oluştuğuna dair birçok söylem mevcuttur. Ancak en çok bilineni, bir matematikçi olan Simon Laplace’nin öne sürmüş olduğu Nebula teorisidir. Bu teoriye göre, yaklaşık 4 milyar yıl önce büyük bir moleküler bulut söz konusuydu. Zamanla bulutun içerisinde bulunan maddelerin kütle çekim kuvvetleri artış göstermiştir. Kütle çekim kuvveti arttığı için bulut çok hızlı dönmeye başlamış ve bu da bulutun çökmesine sebebiyet vermiştir. Bu olay sonucu
Güneş Sistemi oluşmuştur.

Sistem’de Merkür, Venüs, Dünya, Mars, Güneş, Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün olmak üzere dokuz adet gezegen bulunmaktadır. Güneşe yakınlık ve uzaklık derecelerine bakılırsa, en yakın olanı Merkür, en uzak olanı ise Plüton’dur. Aslında gezegenlerin sayısı on idi. Ancak Plüton gezegen mi değil mi tartışmaları sonucu, Plüton’un gezegen olmadığına kanaat getirildi ve gezegenlikten çıkarıldı.

Güneş Sisteminin Özellikleri?

Belirli bir yörünge üzerinde hareket eden gezegenlerin, kendilerine gelen ışıkları yansıtma özelliği vardır. Güneşin etrafında saat yönünün tersinde dönerler. Ve güneşe belli bir uzaklıkta dönen gezegenlerin hepsinin dönüş hızı aynı değildir. Bazı gezegenler daha yavaş dönerken, bazıları daha hızlı dönmektedirler. Gezegenler güneşin etrafında dönmelerinin yanı sıra kendi etraflarında da dönmektedirler. Aynı zamanda gezegenlerin etrafında dönen gezegenlerden daha küçük gök cisimleri de mevcuttur.

Gezegenler güneşe yaklaşıp, güneşten uzaklaşma şeklinde de hareket edebilmektedirler. Güneşe yaklaşırken hareketleri daha hızlı, güneşten uzaklaşırken ise hareketleri daha yavaştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir