Kapat

Fiskobirlik Ne İş Yapar?

Anasayfa
Sektörel Fiskobirlik Ne İş Yapar?
fiskobirlik ne iş yapar

Fiskobirlik’in Kuruluşu Ve Kurumun Genel Yapısı

Fındık ılıman iklimde yetişebilmekte olup, yağışlı bir iklim ve kış sıcaklığının ılıman olan yerlerinde yetiştirilmektedir. Ülkemizde fındık en çok Karadeniz Bölgesi ve Marmara Bölgesinde üretilmektedir. Bunun nedeni fındığın yetişme koşullarına uygun olarak buralarda sürekli yağışın olması ve kışın ılıman geçmesidir. Bundan kaynaklı olarak bu bölgeler fındığın merkezi olarak anılmaktadır. Ülkemiz tüm dünyada da fındık üretiminin %70’ini karşılamakta olup geri kalan %30’luk kısmı Azerbaycan, İtalya ve Gürcistan üretmektedir. Fındığın fazla tüketilmemesi ve ihracatının da artık fazla yapılmamasından dolayı devlet 2010 yılında üretim alanlarına ve üretim miktarına kısıtlama getirmiştir. Kısıtlama olmasına rağmen ülkemizde fındık sanayi dünyada en gelişmiş seviyededir.

Üretimi ve ihracı gerçekleştirilen fındık için daha iyi koşullarda üretim sağlayıp satılabilmesi için Giresun, Keşap, Bulancak, Ordu ve Trabzon tarım kooperatifleri birleşerek Fiskobirlik olarak kısaltılan Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Ve Birliği 1938 yılında kurulmuştur.

Bakanlar Kurulunca çıkarılmakta olan tarım satış kooperatifleri ve birliğinin çıkarmış olduğu ana sözleşmeye göre faaliyet göstermektedir. 2007 yılında Lütfi Bayraktar yönetim kurulu başkanı seçilmiş olup günümüzde de başkanlık yapmaktadır. Birliğin genel merkezi Giresun’da bulunmakta. Bu kuruma bağlı olarak hizmet veren iştirak kuruluşlarda bulunmaktadır.

Fiskobirlik’in Amaçları

Fındıkların hasadını almak ve fındıkların modern, sağlıklı, hijyen koşullarına uygun ortamlarda yetiştirmek, üretim tekniklerini ve alınan verimi sürekli iyileştirmek amaçlanır. Fındıkların yurt içi ve yurt dışı pazarlarda daha fazla ve etkili şekilde satışını sağlamak, fındığın kalitesini sürekli olarak geliştirilmek istenmekte olup bu amaçları yerine getirmek için kurulmuş olan bir devlet kurumudur. Uzmanların yapmış olduğu açıklamalara göre fındık 80 çeşit olarak çeşitlendiği ham ve kabuklu fındığın yanında fındık ezmesi, fındık yağı, fındıktan üretilen tüm çerez çeşitleri, krema, çikolata, bisküvi, şekerleme türlerinde iç ve dış pazara sunulduğu iletilmekte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir