Kapat

Fiber İnternetin Çalışma Sistemi Nedir?

Anasayfa
İnternet Fiber İnternetin Çalışma Sistemi Nedir?
fiber internetin çalışma sistemi nedir

Fiber İnternet Nedir?

Fiber internet, internet sinyallerinin Fiber Optik kablo denilen kablolarla taşınması işlemidir. Fiber Optik kablo, diğer kablolardan farklı özelliğe sahip bir kablo türüdür. Bu tür kabloların içerisinde, bakır tel yerine, cam bulunmaktadır. Fiber internet ismini de buradan almaktadır.

Fiber İnternet Çalışma Sistemi Nedir?

İnternet sinyalleri, bakır kablolar ile taşınırken, ışık hızından yavaş hareket etmektedirler. Işık hızı dünya da bildiğimiz en yüksek hızdır. Fiber internette, internet sinyalleri önce ışık enerjisine dönüştürülür sonra cam kablo içerisinde ışık hızında taşınmaktadır. Bu taşınma ışık hızında olduğundan dolayı, internetin hızını normal kablolu internetlere göre daha hızlı yapmaktadır. Fiber internetin mantığının altında ışık hızı yatmaktadır. Ancak fiber internetin avantajlarının yanında dezavantajları da vardır.

Fiber İnternetin Dezavantajları

Bilindiği üzere Fiber Optik kabloların içerisinde cam bulunmaktadır. Fiber Optik kablolar çok hassas kablolardır. Normal bakır kablolar gibi keskin sağa ve sola çevrilemezler. İnternet sinyalleri, ışık sinyallerine dönüştürüldükten sonra cam içerisinde en ufak bir kırık, çatlak ve benzerleri gibi durumlar, ışık sinyallerinin kesilmesine neden olmaktadır. Bu yüzden Fiber Optik kablolar plastik borular ile korunmaktadırlar. Fiber Optik kablolar o kadar hassastır ki, sarsmak, çarpmak bile onlara zarar verebilmektedir.

Fiber internetin sadece hassas olma dezavantajı bulunması onun kullanılmamasına tabi ki engel değildir. Fiber internet, normal kablolu internetlerden daha hızlı olup, kablolu internette yaşadığımız aksaklıkların hiç birini bize yansıtmamaktadır. Uzun süre dolmasını beklediğimiz videoları çok hızlı bir şekilde izlemekte, internette hiç beklemeden çok seri işlemler yapabilmekteyiz. Günümüzde neredeyse artık her yer fiber kablolarla donatılmaktadır. Işık hızının bir nimeti olan fiber internet, günümüzde çok yaygınlaşmış ve uzun bir süre bu tip internetin üzerine bir teknoloji gelemeyeceği düşünülmekte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir