Kapat

Elektronik Ürünlerde Ne Kadar Radyasyon Var?

Anasayfa
Güncel Elektronik Ürünlerde Ne Kadar Radyasyon Var?
elektronik ürünlerde ne kadar radyasyon var

Elektronik ürünlerin yaygınlaşması ile birlikte kullanıcıların daha çok dikkat etmesi gereken konular arasında yer alan radyasyon değeri SAR olarak bilinmektedir. Kullanıcıların satın almış olduğu bütün elektronik içerikli cihazlar belirli bir sar değerine sahiptir.

Sar Değerinin Önemi?

Kullanıcılar genellikle ürün özelliklerine bakarak ürünleri satın almaktadır. Fakat ürünlerin yaymış olduğu radyasyon değeri ilk bakılması gereken bölümler arasında yer almaktadır. Ülkemizde satılan çoğu elektronik ürün için sar değeri genellikle 1.0 olarak bilinmektedir. Satın alırken bu değere dikkat edilmesi gerekir. Bazı yabancı ülkelerde ise 2.0 sar değerine sahip ürünlerin satışına izin verilmektedir.

Radyasyon Önlenemez Mi?

Elektronik cihazlar çeşitli entegre devrelerin bir araya getirilerek belirli sıcaklık değerinde lehimlemesiyle oluşmaktadır. Bundan dolayı her elektronik cihaz elektromanyetik olarak dalga yayınımı yapmaktadır. Çeşitli donanımsal önlemler alınmasına rağmen maalesef bu radyasyon değeri kontrol edilememektedir. Fukuşima nükleer kazası radyasyon etkisinin ne kadar zararlı olduğunu göstermektedir.

En Tehlikeli Cihazlar Hangileri?

Hastanelerde bulunan MR cihazları, güvenlik amaçlı kullanılan sinyal kesici cihazlar, cep telefonları ve baz istasyonları en fazla radyasyon etkisine sahiptir. Ayrıca çevreye ve insan sağlığına en çok etki eden radyasyon cihazlarıdır. Tehlikeli seviyeye sahip radyasyon insan sağlığını önemli ölçüde etkilemektedir. Uzun süreli radyasyona maruz kalındığında deride kızarıklık meydana gelir. İleri seviyede radyasyon ise kanser ve deri tahrişine sebep olabilmektedir.

Radyasyon Tedavisi Mümkün Mü?

Radyasyon alanına maruz kalan kişiler mutlaka düzenli olarak doktorlarına danışmalıdır. Radyasyon etkisinin belirtileri ilk olarak dişlerde ağrı etkisi ile başlar. Ayrıca bireyler baş ve boyun ağrısı yaşayabilirler. Belirli süre geçtikten sonra maalesef yeteri kadar tedavi uygulanamamaktadır. Ani radyasyona maruz kalan kişiler ılık su ile duş almalıdır. Radyasyon tedavisi gören kişiler deniz sularına temas etmekten kaçınmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir