Kapat

Elektronik Sanat Nedir?

Anasayfa
Bilgisayar Elektronik Sanat Nedir?
elektronik sanat nedir

Klasik manada nesnelerin fiziksel varlığına dayanan bilgi, günümüzde nesnel bir gerçekliğe bağlı olmaksızın dijital ortamlarda aktif, akışkan bir durumdadır. Bilginin elektronik ortamda değişime uğraması sadece bilginin kendisiyle sınırlı kalmadı. Sanatın üretim biçimi de değişime uğradı. Sanat artık algoritma olarak oluşturulmuş bir bilgisayar programının ürünü olabiliyor.

Yeni Bir Sanat Yöntemi

Tamamı veya bir bölümü bilgisayar tarafından otonom olarak üretilen bu yeni sanat türü, yeni medya veya elektronik medya ekseninde ele alınması gereken bir yenilik. Esas manada elektronik sanat yeni bir sanat yöntemidir. Sanatçının ürettiği içeriğin tekrarlanabilmesi tüketilebilir sanatın çeşitli defalar üretilmesi bakımından avantajdır.

Elektronik Sanatın Avantajları Nelerdir?

Elektronik sanat, sisteme dayalı ve neden sonuç ilişkisine bağlıdır. Bu sanatçının her eserinde nüans yaratmasıyla aynı değildir. Öte yandan sanatçının yarattığı şablonun çok daha kısa sürede çok daha fazla kopyaya ulaşması açısından önemlidir. Sistemin basit ya da karmaşık olması ise eserin yapısıyla ilgili bir durumdur. Bilgisayarın zaman içinde nasıl evrildiği düşünülürse, elektronik sanatın de ne kadar gelişebileceği öngörülebilir.

Elektronik Sanat Türleri Nelerdir?

Hızlı dijitalleşme sanatı da kapsama alanına gecikmemiştir. Elektronik sanat kavramı, Bilgisayar Sanatı, Dijital Şiir, Elektronik Sanat, Dijital Sanat, Evrimsel Sanat, Jeneratif Sanat, Bilgi Sanatı, İnteraktif Sanat, Net Sanatı, Robotik Sanat, İşlemsel Sanat, İnternet Sanatı, Yazılım Sanatı, Ses Sanatı, Sistem Sanatı, Sanal Sanat, vb. için kullanılır. Tasarım ve teknoloji daha çok ortak noktada  buluştuğunda elektronik sanatın yaygınlığı ve niteliği artacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir