Kapat

Dosyaları Kalıcı Olarak Silme Yöntemleri

Anasayfa
İnternet Dosyaları Kalıcı Olarak Silme Yöntemleri
dosyaları kalıcı olarak silme yöntemleri

Dosyaları Kalıcı Olarak Silme Yöntemleri

Bilgisayarınızda dosyaları sildikten sonra kalıcı olarak silindiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü kalıcı olarak silmek istediğimiz dosyalar önce geri dönüşüm kutusuna gitmektedir. Bu Windows şirketinin yanlışlıkla sildiğimiz dosyalarımıza karşı aldığı bir önlemdir. Bu önlem bazen hayatımızı bile kurtarabilmektedir. Peki, dosyalar bir daha ulaşamamak adına nasıl bilgisayardan silinir? Bunun için üç yöntem vardır. Bunlardan ikisi bilgisayarın kendi özelliğinden yapılan ayarla, biri ise dışarıdan yazılım yüklenerek yapılmaktadır.

Bilgisayarın Kendi Özelliğini Kullanarak Kalıcı Olarak Silme Yöntemi

Bir klasör veya dosyamızı geri dönüşüm kutusuna aktarılmadan silmenin ilk yöntemi, dosya veya klasörü seçip, klavye üzerinden SHIFT + DELETE tuşlarına sırasıyla basarak silmektir. Bu yöntem en basit yöntemdir. Diğer yöntem ise, Windows yazılımında, masa üstünde bulunan geri dönüşüm kutusu üzerine sağ tıklayın, karşımıza “Geri Dönüşüm Kutusu Özellikleri” isimli bir pencere açılacaktır. Bu pencere içerisinde, “Dosyaları Geri Dönüşüm Kutusu’na Taşıma. Dosyaları Silindiğinde Hemen Kaldır” seçeneği işaretlenip “Tamam’a” basıldığında, sildiğimiz dosya ve klasörler normal silme yapsak bile geri dönüşüm kutusuna uğramadan direk kalıcı olarak silinecektir.

Üçüncü Yöntem Program Kullanarak Yapılmaktadır

Eraser programı bilgisayara kurulmalıdır. Eraser programını güvenli bir siteden indirdikten sonra, kısa kurulumunu bilgisayarınıza kurun. Programı kurduktan sonra aşağıdaki aşamaları takip edin:
1- File sekmesinden New Task yazan kısmı tıklayın
2- Unised Space On Drive kısma gelin
3- Görev Dosyası sekmesini seçin, yani silinmek istenen dosyayı seçin
4- Run yazan seçeneğe basın.

Bu işlemler yapıldıktan sonra, kalıcı silme işlemi yapmak istediğiniz dosyalardan tamamen kurtulacaksınız. Ayrıca, silmek isteyip de bir türlü silemediğiniz dosya ve klasörleri de bu program aracılığı ile kalıcı olarak silebilirsiniz. Eraser isimli bu yazılım, kalıcı olarak silmek istediğiniz dosya ve klasörlerinizi en kısa yoldan silmek için tasarlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir