Kapat

Ay’a Giden İlk İnsan Kimdir?

Anasayfa
Bilim Ay’a Giden İlk İnsan Kimdir?
aya giden ilk insan kimdir

Neil Armstrong 1969 yılında insan için küçük kendisi için büyük olacak bir adım attı. Bu adım Apollo 11 adlı uzay aracının ayın yüzeyine inmesi ile gerçekleşmiştir. Bu nedenle astronomi tarihine adını yazdıran Amstrong hakkında önemli görülen bazı başlıkları aktarmak istedik.

Neil Armstrong kimdir?
Armstrong ABD’nin Wapakonata kentinden bir ailenin en büyük erkek üyesi olarak dünyaya geldi. Çocukluğunda uçmaya ilgi duyan Amstrong gençliğinde bazı çalışmalar yaparak uçma hevesini perçinledi. 1947 yılında Donanma’dan kazandığı burs ile Purdue Üniversitesi’nde meraklısı olduğu havacılık ve uzay mühendisliği bölümünü kazandı. Bölümü bitirdikten sonra deniz kuvvetlerinde pilotluk yaptı. Pek çok görev üstlenen Amstrong 1962 yılında astronotluk statüsünü elde etti. Tarih 20 Temmuz 1969’u göstediği zaman Apollo – 11 uzay aracı ile uzaya uçuş yaparak aya ayak basma deneyimini yaşadı. Aya indiği ilk an apollo modülü için “kartal ayak bastı” ifadesini belirtmiştir. Bu tarihten sonra üniversitelerde eğitim verdi. 82 yaşına geldiğinde hayata gözlerini yumdu.

Aya Ayak Basma Deneyimi
Amstrong’un ayda edindiği bazı örnekler bugün bir çantada tutulmaktadır. Bu çantada uzaydan döndükten sonra saklanan ve ona ait bütün ekipmanlar bulunmaktadır. Bu çanta bir uzay merkezinde unutuldu. Ardından yıllar sonra 2015 yılında satışa çıkarıldı. Bu çantayı satın alan ise Illinois kendtinden yaşan bir avukattır.

Amstrong’un Kişisel Yorumlamaları
Bu deneyimi yaşadığında “Benim için küçük fakat insanlık için büyük bir adım” ifadesini kullanmıştı. O, uzaya çıkma deneyimini bir tutku olarak görmüş ve sözlerinde de bunu sürekli yansıtmıştır. Bu tutkunun diğer insanlarda var olduğunu düşünmüş, evrenin bir ruha sahip olduğunu ve bu ruhu insanın doğaya meydan okuması olarak yorumlamıştır. Aya gitmeyi bu tutkuyu gerçekleştirmiş olarak gören Amstrong Tanrı tarafından verilen sonlu sayıdaki kalp atışını boşa harcamadığına inanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir